מה בודקים בביצוע בדק בית?

רכישת דירה או נכס מכל סוג היא ללא ספק הרכישה היקרה ביותר שיבצע אדם פרטי במהלך חייו, ועבור רבים, מדובר ברכישה המצריכה מהם התחייבות לתשלומים למשך 20-30 השנים הבאות בחיים שלהם.

לכן, אם אתם רוצים להיות בטוחים כי אתם מבצעים רכישה נכונה, ורוצים לדעת בוודאות כי אתם משקיעים בנכס איכותי וטוב שבאמת מתאים להשקעה הכספית שלכם, בדק בית הינה הבדיקה החשובה ביותר והקריטית ביותר בשבילכם.

בבדיקת בדק בית בוחנים את איכות הבית, עד לפרטים הקטנים ביותר של המבנה והסביבה, ודו"ח יכול לסייע לכם רבות בקבלת ההחלטה על הרכישה או המחיר הנכון עבור הנכס.

פלס 0.60 מ' דיגיטלי
פלס 0.60 מ' דיגיטלי לבדיקת שיפועים במרפסות ובמקלחונים

מי מבצע את בדק הבית?

בדיקת בדק בית מבוצעת על ידי בעל מקצוע הנדסאי מומחה אשר יש לו ניסיון רב בתחום והבנה עמוקה בכל הנוגע למבנים, שטחים ובניה בכלל. הבדיקה יכולה לארוך בין 2-5 שעות, תלוי במבנה, בגודלו ובגורמים נוספים. לאחר הבדיקה יוגש לכם דו"ח מסודר ומפורט הכולל את כל הליקויים השונים שהתגלו יחד עם המשמעות של כל ליקוי ופרטים חשובים נוספים.

מה נכלל בבדיקה?

הבדיקה כוללת התייחסות נפרדת לכל חלק ומערכת בבית. בין הבדיקות המורכבות והעיקריות תמצאו בדיקת רטיבות ובדיקה של מערכת החשמל, עליהן נרחיב בהמשך המאמר, אך מעבר לכך קיימות בדיקות רבות נוספות כמו בדיקה של מערכת האינסטלציה, הביוב והמים, בדיקה של הצבע, החיפוי החיצוני, האיטום והבידוד, בדיקת חומרי הבניה בהם השתמשו לבניית הבית, שיפועים, יציבות של המבנה, התאמה של המבנה לתכניות הבניה והטאבו ועוד בדיקות רבות נוספות. רק כך, עם התייחסות לכל הפרטים הקטנים ביותר, ניתן להגיע לדו"ח המשקף באופן ברור ואמיתי את תמונת המצב של המבנה.

מד זוית דיגיטלי – מכשיר זה משמש לבדיקת זויות בין קירות
מד זוית דיגיטלי – מכשיר זה משמש לבדיקת זויות בין קירות

בדיקת רטיבות

בתים רבים בישראל סובלים מרטיבות, לרוב זה בשל איטום לקוי, מערכת אינסטלציה ישנה או לא תקינה או מכל סיבה אחרת. לכן, בכל בדיקת בדק בית נלקח בחשבון נושא הרטיבות וייבדק בצורה קפדנית. בבדק הבית לא בודקים רק רטיבות גלויה, מה שאתם יכולים לראות בעצמכם, אלא משתמשים במצלמה תרמית בכדי להבין האם יש רטיבות נסתרת מתחת לרצפות, בתוך הקירות או בגג ולהבין מה המקור של אותה רטיבות ועד כמה מורכב התיקון של הבעיה.

בדיקת מערכת החשמל

אמנם פחות רואים בעיות במערכת החשמל כמו בעיות צנרת ורטיבות, אך מכיוון שכל תקלה קטנה במערכת החשמל יכולה לגרום לסכנת חיים של ממש, בבדק הבית בודקים לעומק את כל מערכת החשמל בבית עד לפרטים הקטנים ביותר.

מד רטיבות פרוטימטר
מד רטיבות פרוטימטר לבדיקת רטיבויות ואינדיקציה לגבי מקור הרטיבות

בדיקת התאמה לתכניות ומפרטים

בדיקת התאמה מבוצעת בצמוד למפרט הדירה עליו חתמתם וכאן אנו מבצעים בדיקות ומדידות בכדי לאמת באופן חד משמעי את הסקיצה, בסיום הבדיקה תקבלון דוח מפורט על כל בעיה או חריגה מהכתוב.

  • בדיקת ריצוף הכולל שיפועים ואופקיות המותאמת לתקן 1555/3
  • בדיקת החיפויים השונים במקלחות וקירות החוץ בהתאמה לתקן 2378, 1555/2
  • בדיקת רטיבות עם מכשיר פרוטימטר
  • בדיקת איטום בהתאמה לתקן 752
  • בדיקת מדרגות בהתאמה לתקן תכנון ובניה
  • בדיקת חשמל והתאמה לתקנות החשמל
  • בדיקת אינסטלציה חזותית, כלים סניטרים בהתאמה להוראות מתקני התברואה
  • בדיקת אלומיניום חלונות , דלתות, מעקות בהתאמה לתקן ישראלי 1068, 4068, 1099, 1142
  • בדיקת נגרות בעיקר בדלתות פנים והתאמה לתקן 23 הישראלי
  • בדיקת קירות מישוריות ואנכיות, התאמה לתקן ישראלי 1920,789

לסיכום

כשאנו בוחרים לבצע בדק בית אנו למעשה קונים המון שקט נפשי, ביצוע בדק בית בסמוך ככול האפשר לפני הרכישה יכולה למנוע מכם רכישה מוטעית או תשלום גבוה מזה המקובל, אם יש לכם שאלה או ברצונכם לבצע בדק בית מקצועי, פנו אלינו אל חברת זק ונשמח לעמוד לשירותכם!