ניהול ופיקוח בניה פרטית

אם אתם עומדים לפני בניה של בית פרטי חדש, או שיפוץ מסיבי של בית קיים, אחד הנושאים שאתם חייבים לקחת בחשבון הוא ניהול ופיקוח בניה שוטף על עבודות הבניה. תהליך של בניה פרטית הוא תהליך מורכב מאוד, ארוך ומסובך, וללא פיקוח מקצועי על עבודות הבניה אתם יכולים לגלות בסופו של דבר הרבה מאוד פערים ותקלות.

מפקח על בניית בית פרטי

למי מיועד פיקוח פרטי?

פיקוח בנייה פרטי מיועד למגוון רחב של פרויקטים בתחום הבנייה כמו:

  • בנייה חדשה של בית פרטי
  • בניית מבנה מגורים רב קומות
  • עבודות שיפוצים מסיביות
  • ביצוע תוספות בניה לבתים פרטיים
  • עבודות תמ"א 38 ועוד.

המשמעות של המילה "פרטי" הינה שמדובר בפיקוח מטעם בעל הנכס ולא הקבלן, כך שהפיקוח מבוצע בכדי לדאוג לאינטרס של בעל הנכס בלבד.

יש צורך בפיקוח גם בקבוצת רכישה?

אכן כן. גם כאשר אתם נמצאים כחלק מקבוצת רכישה חשוב להיעזר בפיקוח בניה פרטי אשר יוודא לאורך כל הדרך כי עבודות הבניה מבוצעות על הצד הטוב ביותר וללא חריגות שונות.

בחרתי קבלן מומלץ מאוד – זה לא מספיק?

התשובה היא לא. לא משנה עד כמה הקבלן מומלץ ומקצועי, אתם חייבים שיהיה בעל מקצוע שידאג לאינטרס שלכם ויפקח על עבודות הבניה לאורך כל הדרך. כך ימנעו מצבים של שימוש בחומרי בניה פחות איכותיים בכדי לנסות להוזיל עלויות, חוסר התאמה לתכניות ועוד.

מתי לבחור את המפקח?

כדאי לבחור מפקח בניה כבר בתחילת הדרך, כך שהוא ילווה אתכם לאורך כל הדרך ובכל שלב. אך גם אם אתם כבר עם ותכניות, בחרתם אדריכל, קבלן ויש לכם היתרי בניה, ואפילו אם כבר התחלתם את הבניה, אל תוותרו על מפקח פרטי שילווה אתכם עד לסיום המוצלח של הפרויקט.

זו לא הוצאה מיותרת?

בנייה פרטית הינה עניין יקר, ולכן רבים תוהים האם באמת יש צורך בהוצאה כספית נוספת עבור מפקח. ובכן, מפקח בניה פרטי הוא משתלם מאוד – לא רק שהוא מעניק לכם ראש שקט בידיעה שעבודות הבניה מבוצעות על הצד הטוב ביותר, אלא הוא גם יכול לחסוך לכם כסף בכך שיאתר בעיות וליקויים בזמן העבודה וידרוש תיקון מיידי, במקום שהליקויים הללו יתגלו כמה שנים מאוחר יותר ותצטרכו לשלם לא מעט כסף על התיקון שלהם.

האם מפקח בנייה פרטי יכול לקצר את תהליך הבנייה?

בהחלט. לעיתים רבות בעלי בתים פרטיים מזמינים בדק בית בסיום הבניה ואז מגלים ליקויים רבים שיש צורך בתיקון מיידי שלהם, מה שמאריך את זמן הבניה הכולל ואת תאריך הכניסה אל הבית. מפקח בניה יזהה את הליקויים הללו עוד בתוך זמן הבניה וכך יחסוך לכם הרבה מאוד זמן.

אם אזמין מפקח באמצע עבודת הבניה – זה יעלה פחות?

גם אם אתם מנסים לחסוך, אל תנסו להזמין מפקח בניה רק בשלבים האחרונים של הבניה. בצורה זו אתם מבטלים כמעט את כל היתרונות והתועלת שבעבודה ובוסף אם התגלה ליקוי משמעותי את הגלגל קשה להשיב לאחור.