בעיות איטום ורטיבות נפוצים בארץ

בכדי לזהות קשיים באיטום של מבנים ודירות שונות, לא חייב להיות בעל מקצוע מוסמך או מהנדס, ישנם ליקויים רבים שאתם יכולים לזהות בעצמכם בקלות רבה וללא כל בעיה, כמובן – יותר מורכב הוא העניין של התיקון, שם כדאי להזמין בעל מקצוע מומחה לתחום אשר יבצע עבורכם את עבודת התיקונים על הצד הטוב ביותר.

לאחר עונת חורף אחת, אם יש כשלים באיטום, כבר תוכלו לזהות סימנים של רטיבות או עובש. יחד עם זאת, בדירות חדשות לא תמיד ניתן לזהות את הכשלים הללו, ולעיתים הם מתגלים לאחר שנה – שנתיים, ולכן לפני כניסה לדירה חדשה חייבים להזמין בדק בית מקצועי בכדי לדעת האם יש כשלים נסתרים כאלו, ואם כן – לדרוש מהקבלן לבצע את התיקונים הדרושים.

ביצוע בדיקות תקופתיות לאיתור בעיות איטום ונזקי מים

לפני שניגש להבין את סוגי הרטיבות הנפוצים שיש לנו בארץ, נציין עובדה שרוב האנשים לא מבצעים בדיקות תקופתיות לגילוי של נזקי מים אלא "מחכים" שאלו יופיעו בגלוי בכדי לטפל, נזקי מים יכולים להגיע לעשרות אלפי שקלים של תיקון דבר שאפשר למנוע בעידן של היום באמצעות מכשור מתקדם המסוגל לאתר את הנזקים גם במקומות מוסתרים, אז אם אתם גרים כבר תקופה של מספר שניים בבית או נכנסים לדירה חדשה, מומלץ לבצע בדק בית מקצועי לאבחון המבנה.

רטיבות מהתקרה

בדירת גג, או בתים פרטיים, ניתן לזהות פעמים רבות כשלים באיטום של הגג, בין אם אלו גשמים אשר חודרים פנימה ובין אם סימנים של עובש ורטיבות אשר מופיעים בדרך כלל בנקודות המפגש בין הקירות לבין הגג, ובמיוחד בפינות. אלו יכולים להיות גשמים אשר חודרים פנימה, או מים אשר חודרים דרך דירת השכנים אשר נמצאת מעליכם, ובמקרה כזה חשוב לפנות מיד אל בעלי הדירה העליונה ולדרוש את התיקון הנדרש.

רטיבות בקיר חיצוני

כאשר מזהים סימנים של רטיבות בקירות החיצוניים של המבנה, הדבר יכול להעיד על מצבים בהם האיטום של המבנה בוצע בצורה לקויה ולא נכונה, והחיפוי החיצוני לא איכותי מספיק. הרטיבות הזו יכולה להגיע מהצנרת בתוך הקיר, מקומות עליונות הנמצאות מעל הדירה, או איטום חיצוני לקוי אשר מוביל לחדירת מי גשמים אל תוך קירות המבנה. לכן חשוב להזמין בעל מקצוע אשר יוכל לזהות את המקור של הרטיבות, ובהתאם לכך להחליט על הפתרון המתאים והנכון ביותר.

רטיבות תחת חלון

בעונת החורף, בבתים רבים מבחינים בסימנים של רטיבות בקיר שמתחת לחלון, או בסביבת החלון. במקרים כאלו חשוב קודם כל לבדוק את מידת האטימות של החלון. אם מדובר בחלון ישן ייתכן כי האיטום סביב המסגרת אינו תקין, או שהחלון עצמו כבר לא נסגר בצורה מיטבית ועל כך יש להחליפו. בנוסף, ייתכן כי הבעיה היא בארגז התריס, במידה וקיים ארגז כזה, ולכן יש לבחון לעומק גם אותו.

סימני עובש על הקירות, במיוחד בחדרים רטובים

בחדרים רטובים, כמו חדרי אמבטיה, יכולים להופיע סימנים של עובש אשר מגיעים או מאיטום לקוי או מחוסר אוורור של החדר לאחר מקלחת, מה שמוביל להצטברות אדים ומים על הקירות. במקרה בו האיטום החיצוני לקוי, יש לבצע תיקון נדרש, אך במקרים בהם האיטום תקין, רוב הסיכויים לכך שמצטבר עובש בחדר האמבטיה הם בשל חוסר אוורור מתאים של החדר.

סימני עובש על הרצפות

סימני עובש על המרצפות מופיעים בדרך כלל בדירות קרקע, והדבר מעיד על בידוד לקוי של הרצפה.

חשוב להבין שאת רוב הליקויים אפשר לתקן בצורה יסודית מהשורש כך שהרטיבות לא תחזור, אך גילוי מקדים של אותה רטיבות יחסוך לנו המון אנרגיה וכסף בכך שגם ימנע את החמרת המצב וגם יצירך תיקון הרבה פחות משמעותי.

בדק בית