ליקויי בניה בבדק בית

ליקויי בניה אשר מתגלים בבדק בית הינן בעיות אשר בוצעו בתהליך הבניה של הבית – בין אם מדובר בחריגה בין התכנון המקורי לבין הבניה עצמה, בין אם זה שימוש בחומרי בניה פחות איכותיים, ביצוע עבודות לא על פי התקן ועוד. כאשר בונים בית חדש, או מרחיבים בית קיים, יכולים להיות אין ספור ליקויים כאלו אשר יכולים להתגלות במהלך בדק הבית, ולכן היום יותר ויותר אנשים בוחרים להשתמש בשירות של מפקח בניה אשר ילווה את הפרויקט לאורך כל הדרך ויאפשר לכם להיות בטוחים כי לא יהיו הליקויים הללו ולא יקרה מצב בו תגלו ליקויים כאלו לאחר הבניה.

למה חשוב להזמין בדק בית לאיתור ליקויי בניה?

אם סיימתם פרויקט בניה של בית, בדק בית הוא חשוב מאוד עבורכם. גם אם אתם חושבים כי בחרתם בקבלן הטוב ביותר, ואתם עצמכם בדקתם כל שלב – אתם חייבים לבצע בדק בית בכדי לאתר האם קיימים ליקויי בניה. חשוב להדגיש כי לעתים במראה חיצוני המבנה נראה מושלם לחלוטין – אך בפועל, יש בו לא מעט ליקויים אשר נמצאים מתחת לפני השטח, ויתגלו רק בעתיד, כמו בעיות באיטום אשר יגרמו לעובש או נזילות, בעיות בבידוד של המבנה אשר יגרמו לקור עז בחורף וחום כבד בקיץ, בעיות בצנרת ועוד מגוון רחב של בעיות אחרות שלא ניתן לראות במבט חיצוני, במיוחד ללא הבנה בתחום וכלים מתקדמים

מהם ליקויי הבניה הנפוצים ביותר שניתן למצוא בבדק בית?

מבין מגוון רחב של דו"חות בדק בית שבחנו, ישנם שבעה סוגים של ליקויי בניה נפוצים:

  • ליקויי בניה בשלד של המבנה – מדובר בסוג הליקויים בעלי חשיבות הגבוה ביותר הן בסיכון המבנה והן בעליות הרבות הדרושות לתקנו (לעתים אף מדובר בליקויים בלתי הפיכים), לעתים ישנם סימנים שעלולים לזהות מקרים אלו כמו סדקים עבים ותזוזה בקירות.
  • ליקויים בחיבורים בין הקירות ו/או בחיפויים – לרוב בליקויים אלו ניתן יהיה להבחין בסדקים ורטיבות באזורים שונים וחשוב מאוד לתקנם בהקדם בכדי למנוע החמרה
  • ליקויים במערכת האינסטלציה – ליקויי מערכות מים ואינסטלציה פוגעים באופן ישיר באיכות החיים והשגרה, בעיות רטיבות, עובש ונזילות שלא תמיד ניתן להבחין במקורם, אומנם לא מדובר כאן בסכנת בטיחות אבל יש צורך להתמודד עם המפגעים.
  • ליקויים באיטום והבידוד- הבניה החדשה כיום מאפשרת איטום ובידוד ברמה גבוהה יותר ממה שהכרנו בעבר ומאפשרת הגנה טובה בימים חמים וקרים
  • ליקויי בניה הקשורים לבטיחות – בעת הבניה מותקנים לא מעט אביזרים טכניים בכדי לאפשר מחייה בטוחה כמו: מעקות בטיחות סורגים, מדרגות ועוד חשוב להבין שלכל אחד מאלו יש תקן ברור ואי עמידה בו עלולה לסכן חיי אדם.
  • ליקויים ובעיות מבחינה אסתטית – הבניה של היום משלבת מקצועיות לצד אסטטיות בכל הקשור לטיח, צבע, ריצוף אחיד, קירות ישירים וחשוב לוודא שהדברים אינם חורגים מהרמה הנדרשת.
  • חריגות בניה – חריגות בניה הם לא פעם פתח לצרות וקנסות שיכולים להגיח בעתיד מצד פקחי העירייה, לכל מבנה יש שרטוט מדויק המגדיר את הגודל של כל קיר, מרפסת וחדר וחשוב לעמוד בהם.
פלס 0.60 מ' דיגיטלי
פלס 0.60 מ' דיגיטלי לבדיקת שיפועים במרפסות ובמקלחונים

האם ההוצאה הזו משתלמת?

רבים אשר עומדים להיכנס לבית חדש עומדים בתקופה של הוצאות רבות מאוד, ולכן רבים מהם חוששים כי הזמנת בדק בית היא הוצאה יקרה ומיותרת, אך זה לא נכון. בדק בית לא רק שהיא בדיקה חשובה ויעילה, היא גם בדיקה שיכולה לחסוך לכם הרבה מאוד כסף על תיקונים ואפילו הוצאות משפטיות בעתיד מול הקבלן, ברגע שליקויי הבניה הללו יצופו מעל פני השטח.
לכן, למרות שמדובר בתקופה מלאה בהוצאות רבות, אל תוותרו על בדק בית. תופתעו לגלות אילו ליקויי בניה קיימים במבנה, ועד כמה היא יכולה לעזור לכם.