ליקויי בנייה בדירה חדשה – מהי אחריות הקבלן ומתי ניתן לדרוש פיצויים?

בעבר רבים היו בטוחים כי כאשר הם רוכשים דירה חדשה מקבלן בוודאי הם יקבלו דירה איכותית ותקינה לחלוטין ללא כל בעיות, אך המציאות מוכיחה אחרת. לא פעם התגלו ליקויים בדירות חדשות מקבלן, בין אם על ידי רוכשי דירות אשר ביצעו בדק בית לפני הכניסה אל הדירה, ובין אם אלו דיירים אשר עברו להתגורר בדירה ועם הזמן שמו לב לליקויים השונים.

אז מהי בעצם האחריות של הקבלן? מה היא כוללת ומתי ניתן לדרוש מהקבלן פיצויים על ליקויים שונים בדירה? קראו את המאמר הבא ותמצאו את התשובה.

מהי אחריות הקבלן לתיקון ליקויי הבניה?

אחריות הקבלן לתיקונים נקבעת מתוך חוק המכר – חוק אשר מסדיר את תקופת האחריות של הקבלן והיקף האחריות. בחוק זה יש שני מושגים שעליכם להכיר: "תקופת בדק" ו"תקופת האחריות". תקופת הבדק הינה תקופה בה הדיירים יכולים לבדוק את הדירה, והיא יכולה לנוע בין שנה לבין שבע שנים, חשוב לבדוק זאת מראש בעת הרכישה

לאחר מכן מתחילה תקופת האחריות שהיא לרוב עומדת על שלוש שנים. כמובן, בכדי שיהיה ניתן להפעיל את האחריות על הדיירים להוכיח כי מקור הליקוי הוא בעבודות בניה לקויות או שימוש בחומרי בניה באיכות ירודה, ולא בשל שימוש רשלני של הדיירים.

מה עושים אם התיקון של הקבלן לא מבוצע כראוי?

ישנם מקרים רבים בהם הקבלן מגיע לתקן את הבעיה, אך בפועל התיקון לו מבוצע בצורה מלאה או שהבעיה חוזרת על עצמה מאוחר יותר, בכל פעם מחדש. במקרה כזה חשוב מאוד לתעד את הליקויים הללו ולפנות עם כל התיעוד אל הקבלן. אם הוא לא יציע לכם פיצוי כספי על מנת שתוכלו להזמין בעל מקצוע חיצוני שיבצע את התיקונים הללו, תוכלו לפנות לבית המשפט ולדרוש את הפיצויים המגיעים לכם. במקרה בו בסופו של דבר באמת תגיעו להליך משפטי, מסמכי בדק בית מקצועיים יכולים לסייע לכם מאוד.

הקבלן מתחמק מתיקון הליקויים? כך תפעלו

מהו דו"ח בדק בית ואיך הוא יכול לעזור?

דו"ח בדק בית הינו דו"ח של בדיקה אשר בוצעה על ידי מהנדס או הנדסאי מקצועי ומומחה והוא מציג את כל הליקויים בדירה, והמקור של כל ליקוי. אם אתם פונים אל חברת בדק בית מקצועית שתבצע עבורכם את הבדיקות הללו אתם יכולים להיות בטוחים כי הדו"ח שלה ישקף את המציאות בצורה הטובה ביותר ויציג בשפה ברורה את כל הליקויים ואת העובדה שהמקור של אותם ליקויים הינו רשלנות של הקבלן ולא באשמה שלכם.

כך בית המשפט יוכל לעיין בתיק באופן הטוב ביותר ולהגיע למסקנות הנכונות ולסכומי הפיצויים המתאימים על מנת שתוכלו לבצע את כל התיקונים הדרושים על ידי בעלי מקצוע חיצוניים, ללא עלויות נוספות מהכיס הפרטי שלכם.