קניית דירה יד שניה – איזה בדיקות לעשות?

עומדים לרכוש דירה מיד שניה? אם כן, יש כמה בדיקות חשובות מאוד שאתם צריכים לבצע בכדי להיות בטוחים כי אתם מבצעים רכישה נכונה ומשקיעים את הכסף שלכם בדירה שלא יתגלו בה בעיות מאוחר יותר, בעיות שיהפכו את ההוצאות שלכם לגבוהות יותר ויגרמו לתסכול רב.

אז מהם הבדיקות הללו? במאמר הבא תמצאו את התשובה.

ביקור ראשון בנכס

את הביקור הראשון בנכס כדאי לבצע באור יום, גם אם תצטרכו לצאת מהעבודה לכמה זמן לצורך זה. באור יום קל יותר לראות את הליקויים, לראות את כמות האור הטבעי בדירה, לבדוק את השכונה ואת הרעשים בסביבה ועוד. בנוסף, בעת הביקור הראשוני הכינו לעצמכם רשימה של נתונים שאתם רוצים לבדוק כמו כיווני אוויר, גודל החדרים, רעשים מהשכנים, נוף וכדומה, כך שלא תשכחו אף בדיקה שתרצו לבצע. לאחר מכן תאמו סיור ערב אחד, כך שתוכלו לבחון את הנכס גם בשעות הללו.

בדיקת סביבת הבניין

שימו לב למפגעים סביבתיים או גורמים אשר יכולים להוות מטרד ולהשפיע על נוחות המגורים שלכם במקום. זה יכול להיות קרבה של הדירה לכביש ראשי, מה שמוביל לרעשים רבים לאורך כל היום וזיהום אוויר גדול יותר, אלו יכולים להיות מבנים תעשייתיים קרובים, אזורים לפנוי אשפה, אתרי בניה קרובים ועוד. בנוסף, בדקו את השכונה מבחינת ההתאמה לצרכים שלכם – גני הילדים או בתי הספר בסביבה, שירותים ציבוריים, מתקני שעשועים ועוד.

השקעה

רוב האנשים רוכשים דירות מיד שניה בידיעה כי יש שינויים שהם ירצו לבצע – בין אם זה החלפה של מטבח ישן, שדרוג חדרי השירותים, הוספת חדרים ועוד. בדקו את הנתונים הללו וחשבו את העלויות בכדי לוודא כי יחד עם מחיר הדירה תוכלו לעמוד בכל השינויים הללו, במיוחד אם תרצו לבצע אותם באופן מיידי ולפני המעבר אל הדירה עצמה.

עלויות נוספות

בדקו את העלויות הנוספות שיחולו עליכם אם תחליטו לרכוש את אותה דירה, וחשבו את ההוצאה הכוללת בכדי להיות בטוחים כי תוכלו לעמוד בזה וההוצאה תואמת לתקציב שלכם. במסגרת העלויות הנוספות קחו בחשבון מס רכישה, עלויות משכנתא כולל ריביות ועמלות, חיבורים לחשמל, מים וגז, עלויות עורך דין ועוד.

בנוסף, קחו בחשבון עלויות שקשורות לתחזוקה השוטפת של הנכס כמו ארנונה, מיסי וועד בית וכדומה בכדי להיות בטוחים כי תוכלו לעמוד גם בעלויות האחזקה של הנכס.

ליקויים

בעוד שבדירת קבלן יש אחריות של הקבלן על תיקון ליקויים לפחות לשנה, כאשר מדובר בדירה הנרכשת מיד שנייה אין לכם את האחריות הזו. לכן לפני הרכישה כדאי להזמין שירות בדק בית בו יבדקו את כל הליקויים שאולי קיימים בנכס כמו מערכות החשמל והאינסטלציה, איטום, רטיבות ועובש, תקינות של החלונות והתריסים, הריצוף ועוד כל פרט ופרט.