רטיבות בקירות הבית , ממה נגרם ואיך לטפל?

רטיבות בקירות הבית היא לא רק מפגע אסתטי. מדובר בבעיה חמורה אשר יכולה לגרום לנזקים רבים ומשמעותיים מאוד. אמנם זה בדרך כלל מתחיל בכתמים על הקירות אבל לאט לאט מתחיל העובש אשר עלול לפגוע בבריאות המתגוררים במקום, הרטיבות יכולה לפגוע במבנה עצמו ובתשתיות שלו ויכולה להוביל להתפרקות של קירות ובלאי מהיר של המבנה.

באם מדובר בבית חדש שנמצא עדיין באחריות הקבלן במסגרת שנת הבדק, ניתן לפנות אליו בכדי שיסדר את הרטיבות שנמצאת באחריותו. כאשר מדובר בבית חדש כדי מאוד להיעזר בשירותי בדק בית בכדי לדעת בדיוק אלו דברים בוצעו לפי התקן ואלו זקוקים לתיקון.

מה יכול לגרום לרטיבות כזו? ואיך מטפלים בבעיה של רטיבות בקירות הבית? קראו את המאמר הבא ותמצאו את התשובה.

רטיבות בקירות הבית

הסיבות אשר יכולות לגרום לרטיבות בקירות הבית

ישנן כמה סיבות אשר יכולות לגרום לרטיבות בקירות של הבית שלכם, בין הסיבות הנפוצות ביותר תוכלו למצוא:

  • בעיות באיטום של המבנה – לעיתים המקור של הרטיבות הוא חיצוני. כאשר הגג לא אטום בצורה נכונה, החלונות לא מותקנים נכון או הקירות לא אטומים מספיק, יכולים להופיע סימנים של רטיבות אשר מגיעים בדרך כלל ממי גשמים אשר חודרים אל תוך המבנה. במקרה כזה אפשר לבצע איתור של מקור הנזילה באמצעות מצלמה תרמית ולהבין כיצד לתקן את הבעיה.
  • צנרת ישנה ופגומה – כאשר הצנרת בבית היא ישנה ופגומה יכול להיגרם פיצוץ פנימי בצנרת אשר יגרום להופעה של רטיבות בקירות. כמו כל דבר, צנרת מתבלה עם השנים ולכן בבתים ישנים יש הרבה יותר סיכוי לפיצוצים ורטיבויות בקירות המבנה. גם במקרה הזה, יש לבצע איתור של מוקד הנזילה באמצעות מצלמה תרמית ולהבין איזו צנרת יש לתקן או להחליף.
  • נזילה אצל השכנים – בבניינים של דירות משותפות יכולים להיות סימני רטיבות אשר המקור שלהם הוא כלל לא בדירה שלכם, אלא בדירה של השכנים. אם מופיעה רטיבות בחלק העליון של הקירות והתקרה, במיוחד מתחת למטבח של השכנים, למקלחות או למרפסת השמש, ייתכן כי זהו באמת מקור הבעיה. במקרה כזה יש לפנות אל השכנים מוקדם ככל האפשר על מנת שיבצעו את הבדיקות ויתקנו את הבעיה.
  • חוסר באוורור – במיוחד בחדרים הרטובים בבית, כמו המקלחות, חוסר באוורור מספק עשוי לגרום להתעבות של מים על הקירות ובסופו של דבר להופעה של עובש. במקרה שאכן מקור הבעיה הוא חוסר באוורור, יש לנקות את העובש ולהקפיד על אוורור מספק של החדר, או אפילו החלפת חלון במידה והנוכחי קטן מידי ולא מספק את האוורור הנדרש.
  • בעיות במערכת הניקוז – במידה ויש בעיות במערכת הניקוז בבית, מי הגשמים עשויים לחדור פנימה אל תוך קירות המבנה. זה יכול לקרות ממערכת ניקוז לקויה או מסתימה של מערכת הניקוז ולכן יש לבדוק אותה ולבצע תיקונים מתאימים של המערכת.

איך מאתרים נזילות עם מצלמה תרמית?

כפי שראיתם, הרבה מהנזילות מתחילות בעבודת איתור על ידי מצלמה תרמית על מנת להבין היכן הוא מקור הבעיה ולבצע את התיקון הנכון עבורה. מצלמה תרמית היא מצלמה אשר עובדת עם טכנולוגיית אינפרה – אדום אשר מאפשרת לזהות את ההבדלים בין הטמפרטורה בתוך הקירות, וכך אפשר להבין היכן נמצא מקור הבעיה ואם מבצעים שבירה של הקירות, לבצע זאת רק במקום ממוקד ולצמצם את עלויות התיקון של הקיר לאחר מכן.

לסיכום, רטיבות בקירות הבית היא חמורה ויכולה להוביל לסיכונים בריאותיים ופיזיים למבנה עצמו ולכן במידה ואתם מבחינים בסימנים הללו פנו כמה שיותר מוקדם אל בעל מקצוע מומחה אשר יוכל לאתר את המקור של הבעיה ולספק לכם את הפתרונות המתאימים כמה שיותר מהר ובצורה המקצועית והטובה ביותר, בהתאמה למבנה ולמקור של הבעיה המובילה לאותה רטיבות.