תביעות ליקויי בנייה

תביעות ליקוי בניה הם דבר שכיח מאוד בשנים האחרונות, מדי שנה נבנים בישראל מאות מבני מגורים ומשרדים, כאשר בשנים האחרונות ועת החלו להפשיר קרקעות חקלאיות ניתן לראות באזורים נרחבים ברחבי הארץ פרויקטים רבים אשר נבנים ע"י קבלנים וחברות מובילות. עם זאת, אחת הרעות והחולות של הענף הוא ללא ספק ליקויי בנייה אשר מתגלים בשלב מוקדם, או לעתים לאחר מספר שנים של מגורים.

פיקוח בניה

ליקויי בניה בתקופת הבדק – בית חדש

מרגע קבלת המפתח החלה "תקופת הבדק", תקפת הבדק כוללת טווחי זמנים מוגדרים מראש לתיקון ליקויי הבניה השונים, אם התגלה ליקוי בזמן תקופת הבדק, באחריות הקבלן לטפל בבעיה במסגרת חוק המכר, באם הקבלן טוען שהליקוי נגרם כתוצאה ממעשי הדיירים , יצטרך להוכיח זאת.

ליקוי בניה בתקופת האחריות

תקופת האחריות היא טווח זמן שמתחיל מיד לאחר שתקופת הבדק מסתיימת, ההבדל בין התקופות הוא שבתקופת האחריות הדיירים עצמם יצטרכו להוכיח שהנזקים שנגרמו הם כתוצאה מעבודה קבלנית לקויה ולא להפך. תקופת האחריות נמשכת 3 שנים לאחר תקופת הבדק.

כיצד לאתר ליקויים שונים בדירה?

איתור של ליקויי בנייה יכול להתבצע בשני דרכים עיקריות: יצירת קשר עם חברה מקצועית לביצוע בדק בית, ובמסגרתו בוחנים את מצבו לקראת הכניסה, או בעקבות פגיעה אשר התרחשה בבית בעקבות נזקי מזג אוויר או כשלים שונים. ישנם ליקויים בהם ניתן להבחין במבט חפוז וישנם ליקויים אשר דורשים התמקצעות ומיומנות הנעשית באמצעות כלים מקצועיים. במידה והתגלה ליקויי בנייה, תוכלו להגיש תביעה כנגד הקבלן.

מהם הליקויים הנפוצים ביותר?

ליקויי הבניה יכולים להימצא באזורים ורכיבים שונים ולכל אחד תקופת אחריות שונה:

  1. ליקוי ריצוף, כולל אסתטיקה
  2. כשלים באיטום המבנה הכולל קירות, גגות, חניונים תת קרקעיים
  3. עבודות נגרות ואלומיניום
  4. סדקים ופיצוצים בקירות
  5. נזילות, רטיבות ועובש
  6. כלים בחיפויי חוץ, התקלפות וסדקים
  7. כשלים במערכות האינסטלציה והביוב
  8. רכיבים שונים שאינם עומדים בתקן תכנון ובניה בישראל

כיצד ניתן להגיש תביעת בעבור הליקויים שנמצאו?

תביעת ליקויי בנייה ניתן להגיש באמצעות עורך דין מקרקעין מומחה לתחום, כאשר מדובר בהליך תביעה הדורש מספר שלבים מקדימים: איסוף ראיות הכולל תמונות של ליקויי הבנייה, קבלת חוות דעת מומחים אשר יקבעו את היקף הליקוי, בהתאם לתקופת האחראיות או הבדק. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי ע"פ חוק במידה ונמצאו ליקויי בנייה, על הקונה לתת תקופת זמן קצובה וסבירה לתיקון התקלה. מדובר בנדבך חשוב מאוד מתהליך התביעה, וזאת בשל העובדה כי בית המשפט נוטה לבדוק את תהליך ההידברות בני שני הצדדים, בטרם הגעה להכרעה על גובה הפיצוי הכספי, באם אכן יינתן. משום כך, במידה והנכם מעוניינים להגיש תביעת ליקויי בנייה, הצעדים החשובים ביותר הם התייעצות עם עורך דין מומחה לתחום וכן יצירת קשר עם מהנדס אשר יבחן את התיק לעומקו ולרחובו, לצורך ביסוס תיק ראייתי כנגד הקבלן המבצע וקבלת פיצוי כספי.